آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان یکی از زیباترین و معروفترین آبشارهای ایران است که در میان جنگل های بلوط و کوه های سر به فلک کشیده زاگرس قرار دارد و تجربه ناب یک طبیعت گردی منحصر به فرد را در اختیارتان قرار می دهد. 

مسیر دسترسی ریلی به آبشار بیشه لرستان بسیار تماشایی و حیرت انگیز است.  آبشار بیشه با ۴۸ متر بلندی، در میان رشته کوه های زاگرس در منطقه ای کوهستانی جای خوش کرده که پس از برخورد به زمین ۱۰ متر مسیر را طی می کند تا به رودخانه سزار برسد. چشمه هایی که در نزدیکی ایستگاه بیشه وجود دارد منبع تامین آب آبشار هستند. آبشار در محدوده شهرستان خرم آباد، بخش پاپی، شهر سپید دشت و روستای بیشه قرار گرفته است. آبشار بیشه چهل و هشتمین اثر ملی ست که در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. 

در مسیر آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان

برای رسیدن به این جلوه زیبای طبیعت باید راه ۳۵ کیلومتری شهر دورود یا ۶۵ کیلومتری شهر خرم آباد به سمت آبشار را طی کنید. 

سفر با قطار، گذر از میان جنگل های بلوط

سفر با قطار،آبشار بیشه لرستان

خط راه آهن لرستان یکی از زیباترین و تماشایی ترین خط آهن های ایران است و در گذر از کوه های زاگرس هر لحظه با چشم اندازی رویایی شما را غافلگیر می کند. برای رسیدن به آبشار بیشه می توانید از مسیر ریلی نیز استفاده کنید. به شهرستان دورود بروید و از آنجا سوار بر قطار به سمت آبشار راه بیفتید. مسیر دورود به ایستگاه بیشه از میان جنگل های بلوط و زاگرس عبور می کند و بر خلاف جهت رود سزار رو به بالا در دل کوه به پیش می رود. از ایستگاه تا آبشار راه چندانی نیست. زمانی که از قطار پیاده شدید تابلوهای راهنمایی را دنبال کنید، از روی پل رد شوید تا به مسیر رسیدن به آبشار برسید. کمی که جلوتر بروید آبشار بیشه با عظمت و زیبایی بی حد و حصرش در مقابل تان خودنمایی می کند. 

سفر با ماشین (آبشار بیشه لرستان)

سفر با ماشین،آبشار بیشه لرستان

 مسیر رسیدن به آبشار بیشه لرستان به وسیله ماشین شخصی از سفر با قطار طولانی تر و سخت گذرتر است. می توانید هم از سمت خرم آباد و هم از سمت دورود به روستا و آبشار بیشه بروید. البته مسیر دورود تا آبشار 20 کیلومتر طولانی تر است. راه آسفالته خرم آباد تا بیشه از کنار مزارع دیمی گندم و چند روستا عبور می کند و کم کم ارتفاع گرفته و تا روستای بیشه ادامه می یابد. در جاده، تابلوهای راهنمایی وجود دارد که می توانید به راحتی با استفاده از آنها راه تان تا آبشار را پیدا کنید. پایین دست روستا پارکینگی وجود دارد که می توانید ماشین تان را در آن پارک کرده و سپس با وسایل تان راهی آبشار بیشه شوید. در میانه راه پلی آهنی قرار دارد که از روی آن باید گذر کنید و پس از طی مسافتی به آبشار برسید. حالا وقت لذت بردن از زیبایی هاست. 

تفریح و خوشگذرانی در آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان به تنهایی این قدر جذاب و دلنشین است که می تواند شما را تا ساعت ها مبهوت تماشای خود کند؛ اما می توانید اینجا به تفریح های دیگری بپردازید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. 

۱- تماشای مناظر طبیعی و لذت بردن از طبیعت اطراف

تماشای منظره فرود آب از بلندی های کوه زاگرس، درختان استوار و رودخانه خروشان سزار که یکی از سرشاخه های رود دز است، شما را غرق در شادی و لذت می کند. خنکای هوا روح تان را تازه می کند. صدای پر صلابت و بلند آبشار ذهن تان را از دیگر مسایل خالی. گاه آبشار غرق در مه، حالتی اسرار آمیز به خود می گیرد و گاه در میان رنگ های هزارِ رنگ فریبنده پاییز از طبیعت دلبری می کند.

تفریح و خوشگذرانی،آبشار بیشه لرستان

۲- پیک نیک 

خیلی ها از فرصت حضور در آبشار بیشه لرستان و طبیعت اطراف آن استفاده می کنند و با غذایی حاضری و از پیش آماده یا با چند سیخ کباب و زغال و زیرانداز به دست، پیک نیک کوچکی اینجا به راه می اندازند. کودکان می توانند اینجا در کنار رود آب بازی کنند و بزرگترها هم می توانند تا نزدیکی آبشار بروند و عظمت آن را از نزدیک لمس کنند. می توانید از پلاژها و محل کمپ های کنار رودخانه و آبشار استفاده کنید.

۳- گشت در طبیعت اطراف آبشار 

اگر اهل گشت و گذار و ماجراجویی هستید و تجهیزات مناسب و آمادگی بدنی خوبی دارید سفرتان را محدود به تماشای آبشار نکنید. می توانید راه رود را بگیرید و جاذبه های دیدنی دیگر اطراف را هم کشف کنید. جنگل های بلوط زاگرس نیز پر از شگفتی هستند و شکل تازه ای از طبیعت کوهستانی ایران را در برابر چشمان تان قرار می دهند؛ اما دقت داشته باشید که مسیر را گم نکنید. همچنین به هیچ وجه در مقابل وسوسه شنا در رودخانه تسلیم نشوید؛ زیرا در قسمت های بالاتر یا پایین تر رودخانه دیگر غریق نجاتی وجود ندارد و کسی نمی تواند برای نجات شما اقدام کند. 

۴- گشت در روستای بیشه

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان در روستایی به همین نام قرار گرفته است. اگر دوست دارید تا با اهالی استان لرستان آشنا شوید می توانید گشتی هم در روستا داشته باشید و از فرهنگ شان بیشتر بدانید. 

اقامت 

نگران اقامت در زمان سفر به این مکان نباشید. در روستای بیشه مهمانخانه و خانه های محلی وجود دارد که با هزینه به نسبت پایین می توانید برای شب مانی از آنها استفاده کنید. در کنار اینها پلاژها و اقامتگاه هایی در نزدیکی آبشار وجود دارد که می توانید در آنها کمپ کرده و از حضور در طبیعت لذت ببرید. همچنین سکوهایی نیز وجود که می توانید چادرهای تان را در آن برپا کنید.

امکانات

اقامت،آبشار بیشه لرستان

در کنار آبشار بیشه امکاناتی برای راحتی مسافران امکاناتی نظیر : پلاژ – چادر – بازارچه محلی – تلفن، آب و برق – خانه بهداشت و پایگاه نیروی انتظامی – پارکینگ – رستوران – فروشگاه مواد غذایی ایجاد شده است.

فصل سفر 

لرستان استانی چهار فصل است و طراوت بهار، گرمای تابستان، خزان پاییز و سرمای زمستان به خوبی در این سرزمین لمس می شود. آبشار بیشه در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و به همین دلیل زمستان های آن سرد و پر برف و تابستان های معتدلی دارد. 

بهار و تابستان: زمین های سبز و هوای خنک کنار آبشار در فصل بهار حال و هوای خوشی را در این موقع از سال به وجود می آورند. البته به دلیل تعطیلی های بیشتر نیمه اول سال، حجم مسافر و گردشگر در این مکان به شدت بالا می رود. اواسط تابستان نیز به دلیل تابش مستقیم آفتاب و کمبود سایه، ممکن است مشکلاتی برای شما برای بازدید از این مکان ایجاد شود. 

فصل سفر به آبشار بیشه لرستان

پاییز و زمستان: پاییز بیشه بسیار تماشایی است و درختان هزار رنگ چشم انداز بدیعی را به وجود می آورند. آبشار خلوت و خیلی وقت ها در مه فرو رفته است. زمستان اما اینجا بسیار سرد و رسیدن به آن کار سختی می شود. توصیه ما این است که در این فصل به بیشه سفر نکنید. 

لوازم مورد نیاز

بارانی و لباس ضد آب، کمک های اولیه، کیسه زباله، چادر مسافرتی و لوازم خواب، وسایل بازی و …

مسیر دسترسی

آدرس: استان لرستان، شهر خرم آباد، بخش پاپی، روستای بیشه، آبشار بیشه

مسیر اول: بعد از کیلومتر ۵۰ دورود به خرم آباد بعد از دیدن تابلوی آبشار بیشه وارد فرعی شده و مسیر را ادامه دهید تا به ۳ راهی برسید. مسیر مستقیم، شما را به آبشار می رساند.

مسیر دوم را باید قبل از ورود به خرم آباد انتخاب کرد. در ۵ کیلومتری خرم آباد در جاده دورود به یک سه راهی می رسید و مسیر سمت چپ، شما را به بیشه می رساند.

مسیر سوم: از طریق قطار تهران – اهواز است که می توانید در ایستگاه بیشه پیاده شوید. از ایستگاه دورود ۳۰ دقیقه تا بیشه راه هست. این راه دسترسی بهترین و راحت ترین مسیر برای رفتن به آبشار بیشه است. به دلیل همین همجواری آبشار بیشه با ایستگاه راه آهن هر سال مسافران زیادی از سراسر کشور از آن بازدید می کنند.

منبع : سایت کارناوال

در ادامه بخوانید:

معرفی اقامتگاه بومگردی ری را

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.