درود، پایتخت طبیعی ایران ۱

درود، پایتخت طبیعی ایران

درود، پایتخت طبیعی ایران با جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبا مانند آبشار شوی، آبشار بیشه و دریاچه گهر، یکی از زیباترین شهرهای استان لرستان و البته ایران است.

درود، پایتخت طبیعی ایران_در_شب

شهر درود، پایتخت طبیعی ایران در شرق استان لرستان، در فاصله ۸۶ کیلومتری شرق خرم‌آباد واقع شده است. این شهر که آب و هوایی معتدل و کوهستانی دارد، به قدری زیبا و دیدنی است که پایتخت طبیعت ایران لقب گرفته است. به جرات می‌توان گفت که هیچ یک از شهرهای ایران مانند دورود این چنین از مواهب طبیعی الهی برخوردار  نیست یا حداقل تعداد بسیار کمی از شهرهای ایران از نظر طبیعی این چنین غنی هستند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر تاکنون به این شهر سفر نکرده‌اید، در آینده حتما این کار را انجام دهید و از زیبایی‌های بکر این شهر لذت ببرید. هر گوشه‌ای از طبیعت اطراف این شهر جلوه‌ای بی‌نظیر از قدرت طبیعت و توانایی پروردگار عالم را به دیدگان شما هدیه می‌دهد. در ادامه شما را بهترین دیدنی های دورود آشنا می‌کنیم.

درود، پایتخت طبیعی ایران
شهر دورود

شهر دورود بر خلاف دیگر شهرستانهای استان لرستان از قدمت تاریخی بسیار کمی برخوردار است. قدمت تاریخی این شهر به حدود ۱۳۰ سال می‌رسد. به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر دورود می‌توانیم این شهر را جداکننده دو تیره بختیاری و لرستانی نامید. قسمت جنوبی و جنوب شرقی رودخانه‌های مذکور بختیاری و قسمتهای شمالی و شمال غربی رودخانه لرستانی هستند. این شهرستان تا سال ۱۳۶۸ بخشی از شهرستان بروجرد محسوب می‌شد.

مردمانش با لهجه‌های مختلفی صحبت می‌کنند. مهم‌ترین آن‌ها لری بختیاری و لری خرم‌آبادی است. شهرستان دورود در دامنه رشته کوه باباهور زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته‌است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال بنام تیره و یکی از شرق بنام ماربره در دورود به هم می‌پیوندند.این شاخه ها با نام رود سزار سرچشمه اصلی رود دز می‌شوند. این رود تقسیم‌ کننده بخش لرستان و بختیاری در کشور می‌باشد.

جمعیت (درود، پایتخت طبیعی ایران)

جمعیت درود، پایتخت طبیعی ایران
the population

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دورود در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۶۲٬۸۰۰ نفر بوده‌است. از این تعداد، ۱۰۰٬۹۷۷ نفر در نقاط شهری و بقیه در مناطق روستایی ساکن هستند. تعداد خانوارهای این شهرستان ۴۲٬۸۱۹ نفر است. این شهرستان، یکصد و دهمین شهرستان پرجمعیت کشور است.

آبشار بیشه لرستان

زبان (درود، پایتخت طبیعی ایران)

مردم شهرستان دورود به زبان لری سخن می‌گویند. گویش‌های رایج در این شهر شامل لری سیلاخوری، لری بختیاری و لری خرم‌آبادی می‌باشد.

جاذبه‌های طبیعی شهرستان دورود

قطار_درود، پایتخت طبیعی ایران
قطار دورودر

دورود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی از قبیل کوه، جنگل، رودخانه، سراب، دره و حیات وحش دارد از جمله :

  1. اشترانکوه
  2. کوه پریز. این کوه داری قله‌ای به نام پریز به ارتفاع ۳۰۷۰ می‌باشد.
  3. کوه قارون. قله این کوه به ارتفاع۲۹۵۰ متر می‌رسد که از طریق راه‌آهن و راه آسفالت قابل دسترس است.
  4. زیارتگاه شاه پیروالیاین امامزاده که برادر ناتنی امام هشتم (ع) هستند در روستای درب آستانه و در مسیر دریاچه گهر می‌باشند.
  5. بابا هور یکی از بلندیهای شهرستان دورود است که شهر دورود در دامنه آن قرار گرفته‌است، این کوه دارای درختان بلوط و برخی دیگر از درختان کوتاه قد بوده و از نظر پوشش گیاهی دارای گیاهان متنوع می‌باشد.

از دهه هفتاد به بعد توسط برخی کشاورزان باغکار درختان میوه نیز در این کوه (بصورت باغ‌های نسبتاً گسترده) کاشته شده‌است و لایه خاکی این کوه دارای حاصلخیزی مناسبی می‌باشد.

  • آبشار آب گرمه در ۲۳ کیلومتری جنوب شهرستان دورود در مسیر جاده پیرعبدالله و در نزدیکی روستای چنار بیشه قراردارد.
  • غار وقت ساعت در جنوب شهرستان لرستان در بالای روستای دره چنار می‌باشد.
  • دریاچه گهر دورود در جنوب شرقی شهرستان دورود واقع شده‌است.
اشترانکوه_درود، پایتخت طبیعی ایران
اشترانکوه دورود

در ادامه بخوانید:

درود، پایتخت طبیعی ایران ۲

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.