دیدنیهای قسمت اروپایی استانبول

دیدنیهای قسمت اروپایی استانبول

استانبول شهری خاص است! چه از این نظر که امپراطوری چندین سلسله بزرگ را در خود تجربه کرده و چه از نظر تعداد آثار باستانی و چه از این نظر که تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره جای گرفته است. استانبول در تنگه بسفر به دو نیم تقسیم می شود. نیمی از آن در اروپا و نیمی دیگر در آسیا قرار گرفته است. هر کدام از قسمت های اروپایی و آسیایی استانبول برای خود کامل هستند و نیازی به یکدیگر ندارند. قسمت آسیایی قدمت بیشتری دارد اما در قسمت اروپایی استانبول آثار تاریخی مهمتری جای گرفته است. در این مطلب شما را با جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول، آشنا می کنیم.

دیدنیهای قسمت اروپایی استانبول

مسجد ایاصوفیه (دیدنیهای قسمت اروپایی استانبول):

Ayasofia Mosque-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

این مسجد که قدمتی طولانی داردو جز جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول است، تا قرن ها به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می گرفته است. در چند قرن گذشته و با گسترش اسلام در استانبول، ایاصوفیه به مسجد تبدیل شده است. در زمان آتاترک این مسجد به موزه بدل گشت. مسجد ایاصوفیه یکی از بزرگترین و باشکوه ترین مساجد در ترکیه و حتی جهان است.

مسجد آبی

Blue mosque-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

مسجد آبی، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول، که به دستور سلطان احمد بنا شده است، یکی دیگر از مساجد خاص در استانبول به حساب می آید. گفته می شود این مسجد با تقلید از مسجد ایاصوفیه ساخته شده است. هرچند تم رنگ آبی این مسجد خود دلیلی بر خاص بودن آن است. مسجد آبی دارای ۷ مناره است و از شگفتی های معماری در قرن ۱۷ میلادی محسوب می شود.

برج گالاتا (دیدنیهای قسمت اروپایی استانبول):

Galata tower-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

برج گالاتا را می توانید در بسیاری از نقاط شهر مشاهده کنید. دیدن این برج از نزدیک و بالا رفتن از آن و تماشای منظره زیبای شهر استانبول، فوق العاده هیجان انگیز است. در پایین این برج نیز فروشگاه ها و رستوران های متعددی جای گرفته اند تا مسافران تور استانبول احساس راحتی کنند.

قصر توپکاپی

Topkapi Palace-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول، قصر توپکاپی است. این قصر زیبا تا مدت ها محل اقامت سلاطین و بزرگان سلسله های مختلف بوده است. تاریخ ساخت این قصر باشکوه به قبل از قرن ۱۵ میلادی باز می گردد. در حال حاضر قصر توپکاپی کاخ موزه ای بزرگ است که می توانیداز جای جای آن بازدید کنید.

آب انبار باسیلیکا

از آثار به جا مانده از دوران امپراتوری روم، آب انبار باسیلیکا است. این آب انبار تاکنون چندین بار مورد مرمت قرار گرفته اما زیبایی و تاریخی بودن آن کاملا حفظ شده است. تکنولوژی به کار رفته در ساخت این انبار فوق العاده خاص بوده و به عظمت این امپراتوری باز می گردد.

کاخ دلمه باغچه

Gardens of Dolmabahçe Palace-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

از کاخ های دیدنی در شهر استانبول، کاخ دلمه باغچه است که به هیچ عنوان نمی توان از تماشای آن صرفه نظر کرد. این کاخ در کنار خط ساحلی تنگه بسفر واقع شده است. بزرگترین لوستر کریستال جهان در این کاخ قرار دارد.

بازار بزرگ استانبول

Gardens of Dolmabahçe Palace-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

بازار بزرگ نیز در قسمت اروپایی استانبول جای گرفته است. این بازار مکان مناسبی برای خرید محسوب می شود. همچنین معماری بازار بزرگ استانبول فوق العاده چشم نواز و دلربا است. عاشقان خرید در تور استانبول می توانند از این بازار لذت ببرند.

مسجد سلیمان

Masjid Solomon-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول

مسجد سلیمان از باشکوه ترین مساجد در ترکیه است. این مسجد که در دوران سلطان سلیمان بنا شد، نظر گردشگران را به خود جلب می کند. آرامش در کنار شکوه این بنا، باعث شده تا در لیست جاذبه های پر طرفدار قرار بگیرد.

کلیسای چورا

کلیسای چورا-جاذبه های گردشگری قسمت اروپایی استانبول
Chora Museum Parekklesion

از جمله آثار باستانی در قسمت اروپایی استانبول که در بین جاذبه های متعدد این شهر گم شده است، کلیسای چورا است. این کلیسا معماری فوق العاده ای را به خود اختصاص داده و نقاشی ها و کاشی کاری های به جا مانده از دوران بیزانس در جای جای آن به چشم می خورد.

منبع سایت: pinterest

در ادامه بخوانید:

نکاتی برای اولین سفر به لندن

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.