دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

قسمت اول

شاهرود زیباترین شهر استان سمنان و بهشت طبیعت ‌دوستان است که کویر، کوهستان، آبشار، رودخانه، چشمه و جنگل‌های سرسبز را یکجا در خود جای داده است. علاوه بر این دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان ، شامل آثار تاریخی، بناهای مذهبی و مسجدهای قدیمی زیادی نیز هست و لقب شهر عارفان را از آن خود کرده است. تمام کوچه پس کوچه‌های این شهر خوش آب و هوا مملو از درختان چنار تنومند است. در این مطلب به برخی از دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان، اشاره خواهیم کرد.

اگر در فصل پاییز به این شهر زیبا سفر کنید، با فرشی از برگ‌های رنگارنگ پاییزی مواجه خواهید شد که با قدم زدن بر روی آنها می‌توانید از صدای خش‌ خششان در زیر پاهایتان لذت ببرید. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با دیدنی‌های خارق‌العاده شاهرود آشنا کنیم. 

جنگل ابر

جنگل ابر،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
جنگل ابر،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

سفر به شاهرود بدون رفتن به جنگل ابر کامل نمی‌شود. این جنگل از بکرترین و قدیمی ترین جنگل‌های ایران است که بیشتر مواقع فضای آن از اقیانوسی از ابر پوشیده می‌شود که به همین خاطر آن را جنگل ابر می‌نامند.

در این جنگل انگار آسمان به زمین آمده است. راه رفتن در میان ابرها مانند رویایی می‌ماند که گویی در آن سوار ابرها شده‌اید.

جنگل ابر همچنین کهنسال‌ترین موجودات زنده دنیا، به سن ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار سال را در خود جای داده و با گونه‌های گیاهی و جانوری نادری که دارد از خاص‌ترین و زیباترین جنگل‌های ایران به شمار می‌رود.

روستای مُجِن

روستای مُجِن شاهرود
روستای مُجِن شاهرود

روستای مجن با معماری خاص و پلکانی خود لقب «ماسوله کویر ایران» را از آن خود کرده است. آبشار با‌صفا و دل‌انگیز این روستا که ازچشم‌انداز بی‌نظیری برخوردار است در ۳۵ کیلومتری شمال‌غرب شاهرود در منطقه‌ای زیبا برای تفریح اهالی روستا و گردشگران قرار گرفته است.

چشمه هفت رنگ مُجِن

چشمه هفت رنگ مُجِن،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
چشمه هفت رنگ مُجِن،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

چشمه هفت رنگ مجن از چشمه‌های نادر و کم‌نظیر ایران است که در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود قرار گرفته است. این چشمه‌های زیبا در جداره و کف رودخانه تابلوهای نقاشی زیبایی را آفریده‌اند که نظر هر بیننده‌ای را مسحور زیبایی‌های خود می‌کند.

پارک ملی خارتوران

پارک ملی خارتوران شاهرود
پارک ملی خارتوران شاهرود

پارک ملی خارتوران به «آفریقای ایران» مشهور است و طبیعت بکر و مناظر زیبایی را در خود گنجانده است. این پارک بعد از «پناهگاه حیات وحش نایبندان» در طبس، لقب دومین مجموعه حفاظت شده وسیع ایران را با خود به یدک می‌کشد.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این پارک می‌توان به پوشش گیاهی خاص، اکوسیستم متنوع و جانوران نادر اشاره کرد.

روستای قلعه بالا

روستای قلعه بالا،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
روستای قلعه بالا،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

روستای قلعه بالا هم‌جوار با پارک ملی خارتوران قرار گرفته و آن را به‌عنوان «نگین سبز توران» می‌شناسند زیرا چشم‌انداز کاملی از «دشت بیارجمند» دارد و از چنارهای کهنسال زیبا و قنات‌های زیادی برخوردار است.

معماری این روستا نیز مانند روستای مجن به صورت پلکانی ساخته شده و نظر هر تازه‌واردی را به خود جلب می‌کند.

پارک آبشار 

پارک آبشار شاهرود
پارک آبشار شاهرود

پارک آبشار شاهرود، مکانی مناسب برای استراحت و لذت بردن از طبیعت زیبا، آب و هوای مطبوع و تماشای چشم‌اندازهای دیدنی است.

از امکانات این پارک می‌توان به باغ‌وحشی کوچک، جاده سلامت با امکانات ورزشی و جایگاهی برای اقامت شبانه با چادرهای مسافرتی اشاره کرد.

دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش

دشت آفتابگردان،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
دشت آفتابگردان،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

دشت آفتابگردان از منحصر به فردترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری شاهرود است. بهترین زمان سفر به این دشت شهریور ماه است که در آن می‌توانید شاهد چشم‌انداز بدیع و دل‌انگیز میلیون‌ها گل آفتابگردان که در این دشت شکفته‌اند، باشید.

شقایق های کالپوش شاهرود
شقایق های کالپوش شاهرود

دشت شقایق از دیگر نقاط زیبا و دیدنی این منطقه است. این منطقه در فصل بهار مملو از گل‌های فوق‌العاده زیبای شقایق می‌شود و جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش هدیه می‌دهد.

آبشار نکارمن

آبشار نکارمن،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
آبشار نکارمن،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

نکارمن از روستاهای خوش آب و هوای شاهرود است که در فاصله ۲۵ کیلومتری آن واقع شده است. آبشار کوچک و زیبایی در این روستا قرار گرفته که برای بازدید از آن نیاز به وسایل فنی ندارید و به راحتی می توانید از آن دیدن کنید.

آبشار و قندیل های یخی آوستا

آبشار و قندیل های یخی آوستا شاهرود
آبشار و قندیل های یخی آوستا شاهرود

آبشار و قندیل یخی آوستا ابرسج از جاذبه‌های ناشناخته شهر شاهرود است که در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار فصل زمستان است که سپیدی برف به آبشار چهره دلربایی می‌بخشد و چشم‌اندازهای بی‌بدیلی را خلق می‌کند. ویژگی‌های خاص و جذاب این منطقه بسیار نادر هستند و در کمتر جای دیگری در کشور پیدا می‌شوند.

مجموعه کاروانسراهای شاه عباسی میاندشت

مجموعه کاروانسراهای شاه عباسی میاندشت
مجموعه کاروانسراهای شاه عباسی میاندشت

مجموعه کاروانسراهای شاه عباسی در ۱۱۰ کیلومتری شرق شاهرود در جاده سبزوار به شاهرود قرار گرفته و از سه کاروانسرای متصل به یکدیگر تشکیل می‌شود.

دو کاروانسرای این مجموعه یادگاری به جای مانده از دوران قاجاریه و یکی از آنها متعلق به دوران «شاه عباس اول» است. این کاروانسراها از آب انبار، حمام، چاپارخانه، تلگراف‌خانه تشکیل می‌شوند.

پل سرچشمه

پل سرچشمه،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
پل سرچشمه،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

پل سرچشمه بر روی رودخانه زیبای شاهرود ساخته شده و قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی باز می‌گردد.

باغ گردشگری اورس

باغ گردشگری اورس شاهرود
باغ گردشگری اورس شاهرود

باغ گردشگری اورس، باغی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات است که از امکاناتی نظیر فضای سبز، آمفی‌ تئاتر، فست‌ فود، کافی‌شاپ، چای دودی رایگان، فروشگاه مواد‌ غذایی، آلاچیق، کبوترخانه، پیست دوچرخه‌سواری، سالن شیشه‌ای و مسیرهای پیاده‌روی برخوردار است.

کویر رضا آباد

کویر رضاآباد،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان
کویر رضاآباد،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان

روستای رضا آباد نمونه کامل یک روستای کویری است. تپه‌های ماسه‌ای خودشان را از نزدیک روستا پیش کشیده‌اند. یک طرف کویر رضا آباد،‌ دارای تپه‌های رسی بلند است و طرف دیگرش دارای دشت برهوت و تپه‌های ماسه‌ای است. 

منبع : سایت کجارو

در ادامه بخوانید:

اقامتگاه روستایی ده نصیر

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.