دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت

قسمت دوم

شاهرود زیباترین شهر استان سمنان و بهشت طبیعت ‌دوستان است که کویر، کوهستان، آبشار، رودخانه، چشمه و جنگل‌های سرسبز را یکجا در خود جای داده است. علاوه بر این دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت ، شامل آثار تاریخی، بناهای مذهبی و مسجدهای قدیمی زیادی نیز هست و لقب شهر عارفان را از آن خود کرده است. تمام کوچه پس کوچه‌های این شهر خوش آب و هوا مملو از درختان چنار تنومند است. در این مطلب به ادامه معرفی دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت، می پردازیم.

خانه یغمایی ها

خانه یغمایی ها،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت
خانه یغمایی ها،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت

خانه یغمایی‌ها یا اداره میراث فرهنگی و گردشگری شاهرود تنها خانه‌ای در شاهرود است که بادگیر دارد. استاد مهدی حیدریان معمار یزدی این بنای تاریخی است که در سال ۱۳۰۴ خورشیدی آن را ساخته است.

در ساعات اداری می‌توانید از این خانه دیدنی بازدید کنید و در محوطه سنتی آن که از حیاطی زیبا با درختان آلبالو تشکیل شده به تماشای مرغان یاکریمی که گاه و بی‌گاه در بالای سرتان پر می‌زنند، بنشینید.

موزه شاهرود

موزه شاهرود-دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت
موزه شاهرود

موزه شاهرود در قدیم بلدیه و فرمانداری شهر بوده که هم اکنون تغییر کاربری داده و به‌عنوان موزه فعالیت می‌کند. در این موزه می‌توانید اشیاء و آثار مکشوفه تاریخی از جمله شکل حیوانات مختلف، قبضه ساخته شده از استخوان گوزن، سوزن و سنجاق از جنس استخوان و خیلی آثار باستانی دیگر را تماشا کنید.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی،دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت

علی ‌بن‌ جعفر یا علی بن احمد خرقانی عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری قمری است. «خواجه عبدالله انصاری» شاعر و عارف نامی قرن پنجم هجری قمری از شاگردان ممتاز و معروف این استاد است.

آرامگاه این عارف بزرگ در حال حاضر در ۲۴ کیلومتری شاهرود روی تپه‌ای در فضایی سبز و آرام قرار گرفته است.

بازار تاریخی شاهرود

بازار تاریخی شاهرود-دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت
بازار تاریخی شاهرود

بازار تاریخی شاهرود از مهم‌ترین مراکز تجاری شهر است و مانند دیگر بازارهای سنتی کشور از معماری سنتی و زیبایی برخوردار است. آثار معماری که در این بازار موجود هستند، متعلق به دوران قاجاریه به بعد هستند.

مسجد آقا شاهرود

مسجد آقا شاهرود-دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت
مسجد آقا شاهرود

مسجد آقا شاهرود از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که از سردر ورودی، صحن، ایوان، شبستان‌های متعدد، آب‌انبار قدیمی، حجره‌ها و بناهای خدماتی تشکیل می‌شود.

موزه آب شاهرود

موزه آب شاهرود-دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت
موزه آب شاهرود

موزه آب شاهرود نخستین موزه اختصاصی آب در ایران است که در سال ۱۳۹۱ خورشیدی افتتاح شده است. در این موزه از قدیمی‌ترین تا جدیدترین اختراعات و تولیدات مرتبط با آب به نمایش گذاشته شده است.

منبع : سایت کجارو

در ادامه بخوانید:

دیدنی های شاهرود؛ بهشت طبیعت دوستان-قسمت اول

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.