نکاتی جالب در مورد قطر

تاریخچه ای کوتاه از قطر

نکاتی جالب در مورد قطر: قطر یکی از چندین شیخ‌نشین نوبنیاد واقع در شبه‌جزیره عربستان است. در سال ۱۷۰۰ میلادی، مهاجران در حدود مرزهای کنونی قطر، شهرک‌هایی ساختند و به صید مروارید، ماهی و تجارت مشغول شدند. پس از جنگ جهانی اولبسیاری از امیرنشین‌های منطقه، جذب عربستان سعودی یا امارات متحده عربی شدند ولی قطر از این روند جدا ماند.

در این مطلب نکاتی جالب در مورد قطر برای شما عنوان می کنیم، امیدوارم که مفید واقع شود.

نکاتی جالب در مورد قطر

۱- قطر غنی ترین کشور جهان

نکاتی جالب در مورد قطر

از نکات جالب در مورد قطر ، تحقیق مجله گلوبال فاینانس (Global Finance magazine)است که در سال ۲۰۱۷ در مورد کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی انجام داد، قطر را در رده اول این رده بندی جای داد. رتبه ای که در سال های اخیر همواره متعلق به این کشور بوده است. براساس آخرین تحقیقات سرانه تولید ناخالص داخلی قطر رقمی در حدود ۱۲۹۷۲۶ دلار است که براساس فاکتور معروف به PPP (توازن قدرت خرید) انجام شده که خود هزینه های زندگی و نرخ تورم یک کشور را در نظر می گیرد. مسلما، قطر در مقایسه با برخی دیگر از رتبه های بالای جدول کشور کوچکی به شمار می رود و به همین دلیل کشورهایی مانند لوکزامبورگ و سان مارینو نیز رد رتبه های بالایی حضور دارند. اما هیچ کس اقتصاد پررونق قطر را انکار نمی تواند کند. قطر بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی مایع در جهان است و مقدار زیادی نفت خام صادر می کنند. بنابراین آنها قطعا درآمد بسیاری کسب می کنند.

با این حال، کارگران مهاجر که در این کشور حضور دارند در این کشور ساکن نیستند و به همین دلیل زمانی که تولید ناخالص داخلی محاسبه می شود، به عنوان بخشی از جمعیت محسوب نمی شود.جمعیت مهاجر در قطر بسیار زیاد است.

۲- جمعیت مهاجران در قطر در حدود ۹۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و ناراضی هستند 

سازمان عفو بین الملل گزارش سال ۲۰۱۶ را منتشر کرد که شرایط تکان دهنده کارگران مهاجر در قطر را نشان داد. گزارش شامل موارد متعددی از چ از مشکلات را کارگران شاغل در قطر را شامل می شد از جمله اینکه کارگران مجبور به انجام کار در ساعت های طولانی بدون هیچ مرخصی، گذرنامه های مصادره شده از سوی کارفرمایان ، سوء استفاده فیزیکی از کارگران و پرداخت هزینه های استخدام بالا از سوی کارگران است. این گزارش بیشتر بر کارگرانی متمرکز بود که برای ساختن استادیوم جدید برای جام جهانی ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار گرفتند. از زمان انتشار گزارش سازمان عفو بین الملل شرایط کارگران مهاجر همچنان بدون تغییر است. در گزارش مستقلی که در اوایل سال ۲۰۱۷ منتشر شد نشان داد که پیشرفت های جزئی در زمینه شرایط کارگران در قطر صورت گرفته است، اما کارگران مهاجر همچنان  در سراسر کشور مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

نکاتی جالب در مورد قطر

۳- زن بودن در قطر (نکاتی جالب در مورد قطر)

نکاتی جالب در مورد قطر

یکی دیگر از نکات جالب در مورد قطر مربوط به بررسی در سال ۲۰۱۷ از سوی موسسه کسب و کار INSEAD می باشد که قطر را از نظر شکاف جنسیتی در رتبه ۱۱۷ از ۱۲۲ کشور جهان مورد بررسی قرار داده است. این بررسی فاکتور هایی از جمله نقش زنان در مسائل اقتصادی کشور، تعداد زنان در این کشور به عنوان نیروی کار، تعداد زنان حاضر در سیاست و کیفیت آموزش و پرورش که زنان در کشورها دریافت می کردند، مورد بررسی قرار داد. زنان به ندرت  در سیاست حضور دارند و تمایل به تحصیل در میان آنها بسیار کمتر از همتایان مرد خود است. زنان در دانشگاه ها حضور دارند، اما دانشگاه های آنها از مردان جدا هستند. ازدواج های اجباری هنوز رایج است.

۴- از ربات های کوچک شتر سوار در مسابقات شتر سواری استفاده می شود

نکاتی جالب در مورد قطر

شتر سواری از نکات جالب قطر می باشد. علیرغم اینکه قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال است و این ورزش در این کشور محبوبیت زیادی دارد اما شتر رانی همواره علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است. در اوایل دهه ۲۰۰۰ از ربات های کوچک به جای شترسواران واقعی استفاده شد. دلیل این امر انتقادات زیادی بود که به دلیل استفاده از کودکان در این مسابقات می شد. تا قبل از سال ۲۰۰۰ بسیاری از صاحبان شتر های مسابقه کودکانی که دزدیده شده بودند را می خریدند و از آنها به جای شتر سوار استفاده می کردند. به دلیل وزن کم و جثه کوچک، کودکان برای راندن شتر بسیار مناسب بودند. صاحبان این کودکان برای اینکه این کودکان سبک بمانند به آنها گرسنگی می دادند.

۵- سانسور گسترده در قطر (نکاتی جالب در مورد قطر)

در سراسر کشور، اینترنت به شدت سانسور می شود. قطر دسترسی به وب سایت هایی را که غیرقابل قبول می داند محدود کرده و این وب سایت شامل پورنوگرافی ، سرویس های دوستیابی و هر وب سایت با محتوای همجنس گرایی هستند. وب سایت های رسانه ای در کشور نسبتا آزاد هستند اما از زمان پیشنهاد قطر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲، سانسور به نظر می رسد بسیار شایع شده است. سالهاست که روزنامه نگارانی که هر چیزی را که در مورد حکومت منتشر کند تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. در دسامبر ۲۰۱۶، دوحه نیوز، یک وب سایت اخبار قطر به زبان انگلیسی، توسط دولت مسدود شد این امر و منجر به بروز نگرانی هایی از گسترش سانسور در کشور شد. مهاجر در گزارش عفو بین الملل آمده حتی خبرنگاران بی بی سی از فیلمبرداری از کارگران مهاجر منع شده اند. به نظر می رسد که قطر  هر کاری را که برای جلوگیری از گزارش های منفی از وضعیت کارگرانی که در حال ایجاد استادیوم جام جهانی هستند را انجام می دهد.

۶- ادامه تنش ها بین قطر، عربستان سعودی و متحدانش

نکاتی جالب در مورد قطر

عربستان و چند کشور حاشیه خلیج فارس به بهانه حمایت قطر از افراط گرایی و تامین نیازهای گروه های تروریستی روابط خود را با قطر به طور کامل قطع کرده اند. این امر شامل قطع ارتباطات هوایی و زمینی هم هست. به شهروندان قطری ساکن این کشورها نیز دو هفته زمان داده شد که این کشورها را ترک کنند. با این حال به نظر می رسد که در نهایت با مذاکره بین این کشورها بحران به وجود آمده خاتمه پیدا کند.

۷- هزینه های اجاره خانه به طور سرسام آوری بالا است

نکاتی جالب در مورد قطر

اگر قصد دارید به قطر بروید و فکر می کنید که می توان یک آپارتمان زیبا و ارزان در شهر پیدا کنید، در این باره تجدید نظر کنید. قیمت اجاره یک آپارتمان یک خوابه به ۱.۹۳۳ هزار دلار در ماه است که بسیار بالاتر از یک آپارتمان از همان اندازه در اکثر مناطق ایالات متحده است. قیمت یک لیوان آبجو در قطر ۱۰ دلار است و این قیمت یک آبجوی معمولی است. علت بالا بودن قیمت مشروبات الکلی در این کشور جلوگیری از اشائه آن است. مک دونالد در قطر شعبه دارد و قیمت آنها تقریبا به آنچه که در ایالات متحده پرداخت می کنید نزدیک است. بنابراین ممکن است در صورتی که بخواهید برای  تعطیلات به آنجا بروید و علاقه ای به نوشیدن هم نداشته باشید می توانید در یک چادر در ساحل اقامت کنید. خبر خوب این است که بنزین در این کشور فوق العاده ارزان است، حدود ۴۵ سنت برای هر لیتر. اما هیچ کس نمی تواند انکار کند که اگر بخواهید زمان زیادی را در قطر بگذارنید، برای گذران زندگی خود به حقوق بیشتری نیاز خواهید داشت.

۸- غواصی در قطر محبوبیت بسیاری دارد

نکاتی جالب در مورد قطر

اگر شما به دنبال غواصی هستید، قطر پر از مکان های غواصی شگفت انگیز است. این کشور به خلیج فارس راه دارد و بیشتر غواصی ها در شهر دوحه انجام می شود. در سواحل این کشور مجموعه وسیع و متنوعی از حیات دریایی را می توان مشاهده کرد. علاوه بر غواصی بسیاری از اتوبوس ها مخصوص حرکت در زیر دریا و اتومبیل های دیدن حیات زیر دریا وجود دارد. صید مروارید در دهه های گذشته یک صنعت بزرگ در قطر و منبع درامد اصلی مردم این کشور قبل از اکتشاف نفت بوده است.

۹- اجازه ندارید داشته های دیگران را تحسین کنید

تحسین از چیزهای دیگر یک عرف اجتماعی بزرگ به شمار می رود. در جامعه قطری عرف این گونه حکم می کند که اگر شما آشکارا دارایی و چیزی که متعلق به فرد دیگری باشد را  تحسین کنید، وی موظف است کهآن شی و یا چیزی با ارزش بالاتر از آن را به عنوان هدیه به شما ببخشد. به عنوان مثال، اگر بعد از یک پورشه جدید هستید، این می تواند یک روش فوق العاده ارزان قیمت برای داشتن یک خودروی خوب  باشد، البته اگه بتوانید با خجالت اجتماعی ناشی از آن کنار بیایید. با توجه به این موضوع که زنان نیز جز اموال و دارایی ها محسوب می شوند تعریف از آنها باعث می شود که خود را قبل از آنکه متوجه شوید چه اتفاقی دارد رخ می دهد در حال ازدواج با یکی از آنها ببینید. رد کردن دعوت دیگران نیز بسیار حرکت زشتی در جامعه قطر به حساب می آید. اگر شما به خانه کسی دعوت شده اید، باید پیشنهاد را بپذیرید. در صورت رد کردن آن خانواده ای که شما را دعوت کرده است شرمسار می کند و شما دعوت دومی دریافت نخواهید کرد. در صورت دعوت به خانه فردی حتما کفش های خود را در آستانه در دربیاورید.

۱۰- بدون شاهین جایی نمی روید (نکاتی جالب در مورد قطر)

نکاتی جالب در مورد قطر

یکی دیگر از نکاتی جالب در مورد قطر شاهین است. اگر شما نگران این هستید که پرنده شکاری شما زمانی که از قطر بازدید می کنید مشکلی برایش به وجود بیاید، هرگز نترسید! هواپیمایی قطر اجازه می دهد تا تمام مسافران با شاهین خود وارد هواپیما شوند در صورتی که پرنده دارای گذرنامه معتبر باشد. شاهین در قطر به عنوان به عنوان یک ورزش، سحر و جادو در نسل ها بخشی جدایی ناپذیر زندگی در قطر بوده است. شاهین به عنوان نمادی از شجاعت، آزادی، عزت و استقامت در این کشور شناخته می شود. داشتن یک شاهین به عنوان نمادی از جایگاه اجتماعی فرد دیده می شود و این پرندگان اغلب با صاحبانشان در سراسر جهان سفر می کنند. Qatar Airways حداکثر به شش نفر اجازه می دهد که با پرندگان خود سفر کنند. گزارشی اخیرا منتشر شد که شاهزاده سعودی ۸۰ صندلی برای شاهین های خود در هواپیمایی قطر رزرو کرد تا با آنها مسافرت کنند. هرچند که خدمه این پرواز زمان زیادی را برای تمیز کردن هواپیما از فضله این پرندگان صرف کردند.

منبع : فراتاب

در ادامه بخوانید:

فعالیت و سرگرمی های رایگان در قطر، دوحه

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.