فرودگاه های ۵ستاره دنیا

فرودگاه های 5ستاره دنیا

فرودگاه های ۵ستاره دنیا

Skytrax World Airport Star Rating 20 سال پیش معرفی شد و به یک معیار جهانی برای ارزیابی کیفیت صنعت فرودگاه تبدیل شد. Skytrax  برای بیش از ۸۰۰ منطقه محصول و خدمات فرودگاهی رتبه بندی بین ۱ ستاره و ۵ ستاره را اعمال می کند. این رتبه بندی بر اساس خدمات امور مشتریان فرودگاه با توجه به محصولات و خدمات است. همچنین بر پایه کیفیت خدمات وب سایت فرودگاه و ترمینال هاست. روش رتبه بندی برای صنعت یکپارچه و سازگار است. تمام فرودگاه ها از بزرگترین مراکز تا تأسیسات کوچک منطقه ای با استفاده از همان معیارهای اساسی ارزیابی می شوند. رتبه بندی ها براساس تجربه مشتریان ثابت در پایان سفر از طریق فرودگاه انجام می شود. رتبه بندی نهایی یا بر اساس نظر بازرس های فرودگاه اعمال می شود یا تیم بازرسی ما اطلاعات کافی را برای انجام رتبه بندی کامل فرودگاه جمع آوری می کند.

فرودگاه های ۵ستاره دنیا

رتبه بندی شامل وب سایت فرودگاه، مسیریابی، طراحی و دکوراسیون ترمینال، نگهداری و تمیزی فرودگاه، کارایی و روند سوار شدن مسافران است. همچنین امکاناتی از قبیل محل نشستن مسافران، حمام، امکانات خانوادگی، ارائه پروازهای لحظه آخر، نحوه گذراندن اوقات فراغت و سرگرمی های موجود، WiFi ، خرید و ناهار خوری است.

در ارزیابی استانداردهای خدمات اولیه، تقریبا همه فرودگاه ها از نظر کیفیت و ادب، کارایی و کمک به ارائه خدمات، همان کیفیت مورد انتظار را ارائه می دهند. اما در ارزیابی جزیی تر، اقدامات هر نقش به صورت جداگانه بررسی می شود. (به عنوان مثال کارمندان مهاجرت و گمرک نیازی به ارائه خدمات مشابه امور مشتریان ندارند).

رتبه بندی خدمات در فرودگاه شامل گزینه های عملیاتی فرودگاه ( به عنوان مثال: باجه خدمات، ماموران خدمات)، کارکنان شاغل در مغازه ها، رستوران ها و کافه ها و کارمندان رسمی مانند مهاجرت، پلیس، امنیت و گمرک است. ارزیابی خدمات براساس استانداردهای بهره وری، میزان سازگاری خدمات با نیازها، نگرش کارکنان، خوش رویی، خوش برخوردی و مهارتهای زبانی بررسی می شوند.

در زیر توضیح مختصری درباره نحوه ستاره دهی ارائه شده است:

۵ ستاره:

برای دستیابی به رتبه ۵ ستاره، خدمات پرسنل یا استانداردهای محصول باید مطابق بهترین موارد جهانی باشند. برای تجزیه و تحلیل محصول این مورد ملموس است ولی برای ارزیابی خدمات ما به دنبال همه ی جنبه های پشتیبانی با بالاترین کیفیت هستیم. ( در این ارزیابی لازم نیست همه موارد مورد بررسی رتبه ۵ ستاره را دریافت کنند که فرودگاه ۵ ستاره شود.)

۴ ستاره:

رتبه بندی ۴ ستاره نشان دهنده جایی است که خدمات پرسنل یا استانداردهای محصول از سطح کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. (اما بهترین نیستند) در صورت عدم اثبات برخی موارد، ممکن است درجه ۵ ستاره ای بالقوه به ۴ ستاره کاهش یابد.

۳ ستاره:

درجه ۳ ستاره در مواردی اعمال می شود که استانداردهای خدمات کارکنان یا امکانات محصول عادلانه یا متوسط ​​باشد. این حالت ممکن است به علت عدم تطابق یا ضعف در سیستم های خدمات (به عنوان مثال تمیزی ضعیف)، عدم رعایت استاندارهای درست برای مناطقی مانند خوردن و نوشیدن، استانداردهای ضعیف در انتخاب صندلی، تأمین برق و غیره پیش بیاید.

۲ ستاره:

درجه بندی ۲ ستاره در مواردی استفاده می شود که استاندارد یا انتخاب امکانات رفاهی / تسهیلات فرودگاه ضعیف بوده و متناسب با انتظارات جمعیت معمول فرودگاه نباشد. امتیاز ۲ برای نحوه ارائه خدمات اولیه توسط پرسنل، می تواند به علت ارائه خدمات ضعیف، ناسازگار یا غیر دوستانه باشد.

۱ ستاره:

درجه ۱ ستاره به ندرت اعمال می شود. اما این نشان می دهد که استاندارد محصول یا خدمات کاملاً غیرقابل قبول است( یعنی خیلی ضعیف). در حالتی که برخی موارد خاص یا یک سری خدمات به صورت بین المللی باشد، اما اپراتور فرودگاه این موارد را ارائه ندهد، ممکن است از رتبه بندی ۱ ستاره استفاده کنیم.

تمامی فرودگاه های زیر به عنوان یک فرودگاه ۵ ستاره برای امکانات، راحتی، تمیزی، خرید، غذا و نوشیدنی، خدمات کارکنان، امنیت و مهاجرت دارای بالاترین استانداردهای موجود هستند.

فرودگاه بین المللی حیدر علی اف باکو

فرودگاه های 5ستاره دنیا

فرودگاه باکو در دو ترمینال خدمات و امکانات مسافرتی استاندارد بالایی را ارائه می دهد. ترمینال ۱ طراحی داخلی عالی و فاکتورهای فوق العاده ای دارد. مهمتر اینکه سفر مشتری از طریق فرودگاه کارآمد و راحت است. ترمینال ۲ تعداد کمی پرواز داخلی و پروازهای بین المللی را برای خطوط هوایی ارزان قیمت انجام می دهد. امکانات و دکوراسیون در اینجا مناسب این بازار خاص است.

فرودگاه بین المللی Chubu Centrair

فرودگاه های 5ستاره دنیا

Centrair در سال ۲۰۲۰ پانزدهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. فرودگاهی با بالاترین رتبه برای راحتی، امکانات و استانداردهای خدمات پرسنل است. یک ترمینال جدید ارزان قیمت جدید در کنار مرکز بازدید کنندگان پروازهای رویاها افتتاح شده است. دارای یک مرکز تفریحی جالب و جذاب برای فرودگاه است، با چند ناهار خوری بسیار زیبا.

فرودگاه بین المللی دوحه حمد

فرودگاه های 5ستاره دنیا
Hamad International Airport

فرودگاه بین المللی حمد یک فرودگاه مدرن و چشمگیر است. یک استاندارد ۵ ستاره قوی از امکانات و خدمات را به مشتریان ارائه می دهد. این فرودگاه در سال ۲۰۲۰ به انتخاب مسافران در رتبه ۳ جهان قرار گرفت. این فرودگاه دارای استانداردهای بالایی است. برای مسیریابی مسافران ترانزیت که اصلی ترین بخش ترافیکی فرودگاه را تشکیل می دهند. یک روند انتقال سریع و آسان بین المللی.

فرودگاه بین المللی هایکو میلان

فرودگاه های 5ستاره دنیا

این فرودگاه بهترین تجربه خرید را نسبت به هر فرودگاه دیگری در چین ارائه می دهد. همچنین برای حفظ استانداردهای ۵ ستاره به طور مداوم بهبود یافته است. ترمینال ۲ به متراژ ۲۹۶،۰۰۰ متر مربع در سال ۲۰۲۰، با توجه به ۵ ستاره بودن این فرودگاه و برای به حداکثر رساندن کیفیت آن، افتتاح می شود.

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

فرودگاه های 5ستاره دنیا
Credit: Hong Kong International Airport

فرودگاه هنگ کنگ یک قطب عالی در منطقه است. استاندارد بالایی را برای مشتریان در بسیاری از محصولات و خدمات ارائه می دهد. در حالی که برخی قسمت های فرودگاه همگام با افزایش  مسافران نبوده اند. اما حالا در حال بهبود امکانات، افزودن صندلی های جدید و افزایش اقلام راحتی است. گزینه های غذا و نوشیدنی نیز بهبود یافته و از بهترین گزینه هایی است که می توانید در یک فرودگاه بزرگ خریداری کنید.

فرودگاه استانبول (فرودگاه های ۵ستاره دنیا)

فرودگاه های 5ستاره دنیا

فرودگاه استانبول خدمات گسترده و تسهیلاتی را در چهارچوب مرکز برای مشتریان فراهم می کند. این خدمات شامل طیف گسترده ای از انتخاب ها برای خرید و ناهار خوری هستند. علاوه بر اینها عناصر کاربردی مانند دوش، مکان هایی برای استراحت، فضای کار و مناطق مناسب خانواده نیز در این فرودگاه طراحی شده است. در ترمینال های بزرگ است امکانات بسیار خوبی برای افراد کم توان و ناتوان تعبیه شده است. این فرودگاه همچنین به ارائه  پیشنهاداتی از فرهنگی خود می پردازد. این پیشنهادات در حال حاضر شامل موزه، نمایش موسیقی، پروژه های هنری و همچنین محوطه سازی طبیعی برای ارتقا تزئینات ترمینال است.

فرودگاه مونیخ

فرودگاه های 5ستاره دنیا

مونیخ تنها فرودگاه ۵ ستاره اروپا است. به عنوان دومین مرکز حمل و نقل آلمان-هواپیمایی لوفت هانزا عمل می کند. دو ترمینال دارد که در اطراف مرکز اصلی فرودگاه واقع شده است.  مشتریان می توانند از طیف گسترده ای از امکانات خرید، صرف غذا، اوقات فراغت و سرگرمی لذت ببرند. فرودگاه عموما برای ورود، خروج و انتقال راحت و کارآمد است. با این حال، زمان تحویل چمدان می تواند طولانی باشد. بیشتر پروازهای ارتباطی در ترمینال ۲ انجام می شوند. مسافران ترانزیت، امکانات استراحت خوب و انتخاب های زیادی برای غذا و نوشیدنی دارند.

فرودگاه بین المللی افلاطون

فرودگاه های 5ستاره دنیا

فرودگاه پلاتوف مجموعه جدیدی است که به شهر روستوف خدمت می کند. نمای خارجی ترمینال شبیه به رودخانه دان طراحی شده است. این فرودگاه برای تعداد پروازهای ورودی و خروجی کم و ساده طراحی شده. قسمتی از فرودگاه به هنرهای جذاب قزاق های معروف محلی اختصاص داده شده. همچنین مکان‌های خوبی برای بازی کودکان دارد. امکانات خرید و ناهار خوری های متناسب با اندازه فرودگاه است. در همه مناطق ترمینال بازارهای محلی و بین المللی برای غذا وجود دارد.

فرودگاه بین المللی کویتو

فرودگاه های 5ستاره دنیا

یک عامل مهم در رتبه بندی فرودگاه های ۵ ستاره، راحتی و کارایی کلی تجربه سفر است. این فاکتور در کویتو استاندارد بالایی دارد. این فرودگاه اطلاعات و مطالب مورد نیاز مسافر را در بخش های مختلف فرودگاه و در تمامی مسیر مسافر، از طریق سیستم های اطلاع رسانی، به مسافران ارایه می دهد.

فرودگاه بین المللی سلاله

فرودگاه های 5ستاره دنیا

Salalahیک فرودگاه کوچک منطقه ای است. استاندارد بالایی در راحتی و کارآیی بسیار بالایی برای صرف اوقات فراغت برای مسافران خود فراهم می کند. محوطه فرودگاه به زیبایی آراسته شده است. مشتریان می توانند از دیدن باغ های زیبا و نمایش گلها در قسمت داخلی ترمینال لذت ببرند. امکانات اصلی ترمینال مانند مکانهای نشیمن و دستشویی ها توسط پرسنل نظافت عالی نگهداری می شوند.

فرودگاه بین المللی سئول اینچئون

فرودگاه های 5ستاره دنیا

افتتاح ترمینال ۲ در فرودگاه اینچئون تراکم مسافران را در ترمینال ۱ بسیار کاهش داده است. ترمینال ۲ معماری، تکنولوژی و راحتی مسافران vip را فراهم می کند. هر دو ترمینال فرآیندهای جابجایی عالی را ارائه می دهند. این فرودگاه به طرز ماهرانه ای تعدادی عناصر فرهنگی را در مسیر مسافران گنجانده است. حمل و نقل عمومی به راهنمایی بیشتری نیاز دارد و گزینه های غذای بین المللی می توانند در ترمینال ها گسترش یابند.

منبع سایت skytraxratings.com

در ادامه بخوانید:

۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل