۱۲ باغ وحش عجیب جهان

12 باغ وحش عجیب جهان

۱۲ باغ وحش غیرمعمول کره زمین

دوستان عزیز حیوانات موجود در این ۱۲ باغ وحش عجیب جهان، بسیار جالب، کمیاب و بسیار زیبا هستند. اما اگر عکس تمامی این حیوانات را در این مطلب قرار می دادیم، متن بسیار طولانی می شد. درنتیجه عکس بعضی از این حیوانات را به صورت لینک مستقیم قرار دادیم. حتما با کلیک کردن روی اسم این حیوانات زیبا، از عکس های آنها دیدن کنید.

۱- غارهای شیرهای دریایی

12 باغ وحش عجیب جهان

غارهای شیر دریایی اورگن به عنوان تنها زادگاه تازه تاسیس و خانه زمستانی شیرهای دریایی شناخته شده است. سیستم غارهای هم سطح دریا، پناهگاهی برای شیر دریایی کالیفرنیا فراهم می کند. به عنوان محل استراحت انواع پرندگان، از توفت پافین تا عقاب طاس نیز عمل می کند. این محل امکان تماشای نهنگ خاکستری را برای بازدید کنندگان وجود دارد. همین طور می توانید از دیدن orcas مهاجر هم لذت ببرید.

این غارها توسط کاپیتان ویلیام کاکس در سال ۱۸۸۰ کشف شد. اما از سال ۱۹۳۲ در معرض دید عموم قرار گرفت. زیرا صخره ها و نبود جاده دسترسی زمینی به غارها، بازدید از این محل را دشوار می کرد. امروزه بازدیدکنندگان می توانند از طریق فروشگاه بلیط خود را به قیمت ۱۰۱ دلار ، برای بازدید از غارها تهیه کنند.

۲- باغ وحش با ارتفاع زیاد

تنها باغ وحش تخصصی هند و بزرگترین باغ وحش هند در ارتفاع زیاد، پارک جانورشناسی Padmaja Naidu Himalayan (معروف به باغ وحش دارجلینگ). این باغ وحش در پرورش حیوانات کوهستانی از جمله پلنگ های برفی، گرگ های تبتی، پانداهای سرخ و نیوتال های هیمالیا تخصص دارد. این باغ وحش همچنین محل زندگی گوسفندان آبی، قرقاول قرمز و قرقاول-طاووس خاکستری،  Satyr Tragopansو مونال های هیمالیا است.

این باغ وحش در سال ۱۹۵۸ به عنوان پارک حیوانات هیمالیا تاسیس شد. در سال ۱۹۷۵ هنگامی که نخست وزیر وقت ایندیرا گاندی، باغ وحش را به یاد پادماجا نیدو، فرماندار سابق بنگال غربی تقدیم کرد، نام آن تغییر یافت.

۳- باغ وحش کتاب مقدس

12 باغ وحش عجیب جهان

باغ جانورشناسی خانواده تیش در اورشلیم، که به باغ وحش کتاب مقدس اورشلیم نیز معروف است. از مجموعه ای از حیوانات منتخب کتاب مقدس مراقبت می کند. البته با توجه به اینکه امروزه بسیاری از حیوانات کتاب مقدس  در اسرائیل منقرض شده اند، نگهداری از این باغ وحش دشوار است. همچنین اصطلاحاتی که در کتاب مقدس برای نامگذاری حیوانات به کار رفته است تا حدودی مبهم است. که منجر به عدم اطمینان در این مورد می شود که آن حیوانات واقعاً از چه نوعی بوده اند. این باغ وحش اکنون علاوه بر حیوانات کتاب مقدس، انواع مختلفی از گونه های در معرض انقراض را نیز در خود جای داده است. این باغ وحش به دلیل برنامه های تولید مثل، که باعث شده بتواند حداقل ۱۱ گونه را به ذخایر طبیعی اسرائیل اضافه کند.

از زمان تاسیس خود در سال ۱۹۴۰ ، باغ وحش چندین بار نقل مکان کرده است. اما امروز در دره مالها اقامت دارد. این پارک دو طبقه، شامل درختان و بوته های ذکر شده در کتاب مقدس، یک دیوار مصنوعی به نام صخره موسی و یک مرکز بازدید چوبی دو طبقه، به شکل قایق است که شبیه کشتی نوح است.

۴- مزرعه مک دونالد قدیمی

12 باغ وحش عجیب جهان

در سال ۱۹۶۶ ، یک پارک عمومی و باغ وحش حیوانات اهلی به نام Old MacDonald’s Farm  در همپتون، ویرجینیا افتتاح شد. این پارک که مانند یک مزرعه طراحی شده است، حیوانات، پرندگان، ماکیان اهلی و همچنین حیوانات وحشی بومی ویرجینیا را به نمایش می گذارد. این پارک که اکنون به مزرعه Bluebird Gap  معروف است، قصد دارد برای آشنایی بیشتر بچه ها، آنها  را در محیط مزرعه کنار حیوانات قرار دهد.

علاوه بر حیوانات، این پارک تجهیزات مدرن و عتیقه مزارع، ایستگاه اصلی قطار همپتون، یک گورستان خانوادگی، یک باغ موزه و یک مسیر تزیین شده با آزالیای های کمیاب را به نمایش گذاشته است.

۵- باغ وحش پروانه (۱۲ باغ وحش عجیب جهان)

12 باغ وحش عجیب جهان

ایالات متحده حداقل ۳۵ باغ پروانه، خانه و نمایشگاه دارد. اما قدیمی ترین آنها Butterfly World  در فلوریدا است که در سال ۱۹۸۸ افتتاح شد. این باغ  به عنوان بزرگترین پارک پروانه های جهان شناخته می شود. Butterfly World  به عنوان یک جاذبه عمومی، مرکز تحقیقات و مزرعه پروانه هاست.

علاوه بر تقریباً ۵۰۰۰ پروانه زنده، این پارک بزرگترین محل زندگی مرغ مگس خوار آزاد ایالات متحده نیز می باشد. محوطه ای که بازدید کنندگان می توانند در آن از Lorikeets (نوعی طوطی)، پرندگان گرمسیری، باغ های گیاهان، باغ وحش حشرات( با حشرات زنده) و نمایشگاه(موزه) حشرات و پروانه ها دیدن کنند.

۶- پناهگاه حیوانات نجات یافته

12 باغ وحش عجیب جهان

نیوجرسی محل باغ وحش Popcorn Park است. پناهگاهی برای حیوانات رها شده، مجروح، بیمار، استثمار شده، پیر و حیواناتی که مورد بد رفتاری قرار گرفته اند. در این باغ وحش کوچک، فقط ۲۰۰ حیوان در ۷ هکتار زندگی می کند. از سال ۱۹۷۷ در حال نگه داری از حیوانات نجات یافته است. مجموعه ای از روباه ها، غازها و آهو گرفته تا شیر، ببر و خرس. آنها همچنین سگها و گربه های نجات یافته ای را دارند که که می توانید به سرپرستی بگیرید.

۷- باغ وحش در یک جنگل بارانی

12 باغ وحش عجیب جهان

باغ وحش و  جنگل بارانی Pana’ewa در هیلو، هاوایی، تنها باغ وحش ایالات متحده، واقع در یک جنگل انبوه است. فقط ۱۲ هکتار، Pana’ewa  یک باغ وحش کوچک است، اما دارای یک ببر سفید بنگالی معروف به نام Namaste است. که توسط شعبده باز لاس وگاس، Dirk Arthur  به باغ وحش داده شده است.

در این باغ وحش بیش از ۸۰ گونه مختلف جانوری، حیوانات خانگی و پروانه وجود دارد.

۸- پناهگاه کوالا (۱۲ باغ وحش عجیب جهان)

Tasmanian devils- باغ وحش عجیب جهان

در استرالیا، به طور طبیعی، قدیمی ترین و بزرگترین پناهگاه کوالاهای جهان، پناهگاه Lone Pine Koala واقع شده است. علاوه بر کوالاها، در این پناهگاه حیوانات دیگر استرالیایی از جمله کانگوروها، شیاطین تاسمانی، wombats، جوجه تیغی، طوطی ها و کاکادوها، خزندگان و platypus نیز وجود دارد. 

بازدیدکنندگان این امتیاز نادر را دارند که بتوانند کوالا را با پرداخت هزینه ای در دست بگیرند. آنها همچنین می توانند به کانگوروهای آزاد و طوطی ها غذا بدهند.

۹- خانه پرندگان شکاری

12 باغ وحش عجیب جهان

مرکز جهانی پرندگان شکاری درGloucestershire، در انگلستان واقع شده. خانه ۶۰ گونه جغد و دیگر پرندگان شکاری. در هر مقطع زمانی، در این مرکز حدود ۲۰ تا ۴۰ پرنده آموزش دیده وجود دارد که در زیستگاه خود زندگی می کند. پرندگان آموزش دیده در نمایشی برای پرواز در ICBP (شورای بین المللی حفاظت از پرندگان) استفاده می شوند.

این مرکز در اصل در سال ۱۹۶۷ به عنوان مرکز پرورش شاهین توسط خانواده گلاسیر تأسیس شد و هدف آن آموزش مردم در مورد پرندگان شکاری و آموزش شاهین بود. فیلیپ گلاسیر، متخصص برجسته شاهین و پرورش دهنده شاهین در انگلیس بود؛ دخترش، جیمیما پری-جونز، مدیر فعلی ICBP است.

۱۰- باغ وحش تفریحی (۱۲ باغ وحش عجیب جهان)

12 باغ وحش عجیب جهان

مدت ها قبل از آنکه دیزنی منطقهAnimal Kingdom را در فلوریدا بسازد، انگلستان دارای یک پارک تفریحی بود که باغ وحش، سواری و استراحتگاه را در یک هتل ارائه می داد. Flamingo Land ، که در سال ۱۹۵۹ افتتاح شد، به دلیل تجمع فلامینگوهای صورتی شناخته می شد. برخی از حیوانات از ابتدا در پارک زندگی می کردند، اما امروز باغ وحش بیش از ۱۲۰ گونه حیوان را در خود جای داده است.

حیوانات فقط یک وجه این پارک تفریحی هستند.این پارک شامل بیش از ۵۰ وسیله تفریحی و سرگرمی، سواری و جاذبه گردشگری، سه نمایش ، یک زمین گلف ، ماهیگیری، یک سالن ۱۰۰۰ نفری، استخر شنا و سوییت است.

۱۱- شمالی ترین باغ وحش جهان

12 باغ وحش عجیب جهان

باغ وحش قطبی نروژ، شمالی ترین باغ وحش جهان و باغ وحشی با بیشترین مساحت برای حیوانات است. باغ وحشی با مساحت بیش از ۱۱۴ هکتار، متمرکز بر ایجاد “تجربه حیات وحش اسکاندیناوی”، که حیوانات را در زیستگاه های طبیعی خود به نمایش می گذارد. حیوانات سردسیری شامل گرگ و خرس و همچنین گوزن قرمز، گوزن شمالی، moose و گاومیش است.  

باغ وحش قطبی چند تجربه منحصر به فرد از جمله بازدید از اردوگاه گرگ ها و اردوگاه روباه ها را ارائه می دهد. می توانید به ترتیب با گرگ ها و روباه های اجتماعی از نزدیک آشنا شوید. همچنین می توانید دوره “photoguiding” را طی کنید. طی آن یک نگهبان شما را به داخل محفظه ای می برد تا “عکسهای عالی” بگیرد یا برای یک “شب زوزه” به گرگ ها ملحق شوید. در این شب نه تنها با گرگ های داخل منطقه ملاقات می کنید بلکه می توانید همراه آنها زوزه بکشید.

۱۲- باغ وحش هرم (۱۲ باغ وحش عجیب جهان)

12 باغ وحش عجیب جهان

مصر باغ وحش جیزه. ۸۰ جریب باغ وحش. بزرگترین پارک جیزه، برای اولین بار در سال ۱۸۹۱ در منطقه بازی که زمانی بخشی از باغ حرمسرا بود، قرار دارد. مجموعه اصلی حیوانات از اصطبل خصوصی ایمسائیل پاشا، نایب السلطنه مصر از سال ۱۸۶۳ تا ۱۸۷۹ گرفته شد. ساختمان حرمسرا از ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۲ به عنوان موزه تاریخ طبیعی خدماتی ارائه می داد.

امروزه این باغ وحش طیف گسترده ای از حیوانات را در خود جای داده است. اما ویژگی های معماری و گیاه شناسی این باغ وحش، به اندازه حیوانات آنجا جذاب است. مسیرهای باغ با سنگ های سیاه از Trieste (ایتالیا) آسفالت شده و مسیرهای پیاده روی دارای طرح های موزاییکی هستند. این باغ وحش شامل یک پل معلق است که توسط گوستاو ایفل طراحی شده است و به بازدیدکنندگان امکان می دهد از بالا پل حیوانات را تماشا کنند. همچنین پنج خانه و یک ساختمان ژاپنی هم در این منطقه وجود دارد. این باغ وحش به عنوان محبوب ترین باغ وحش دنیا محسوب می شود. 

منبع پیج : altasbooks.ir@ و Pinterest

در ادامه بخوانید:

شگفت انگیزترین آبشارهای جهان