۴۰ واقعیت جالب درباره ایران

iran buildings

۴۰ واقعیت جالب در مورد ایران که شاید نمی دانستید:

ایران که پارس نیز نامیده می شود و به طور رسمی جمهوری اسلامی ایران، کشوری در آسیای غربی است. مساحت آن یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع است. تهران پایتخت و بزرگترین شهر آن است. فارسی زبان رسمی آن است. ریال (IRR) واحد پول رسمی آن است. پنج مرز با کشورهای افغانستان ، ترکیه ، جمهوری آذربایجان ، پاکستان  و عراق دارد. با داشتن تاریخچه فرهنگی و اماکن باستانی که قدمت آن به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد، ده ها دلیل برای سفر به این کشور زیبای خاورمیانه وجود دارد. در اینجا ۵۵ واقعیت جالب در مورد ایران آورده شده است که فرهنگ، تاریخ ، اقتصاد ، مردم ، زنان ، دولت ، غذا و موارد دیگر را تحت پوشش قرار دهد.

۱- ایران کشوری چندفرهنگی است که از گروههای مختلف قومی و مذهبی تشکیل شده است. اکثر جمعیت مسلمان شیعه (۸۵ درصد) هستند. آنها از طریق فرهنگ ایرانی متحد می شوند. آذربایجانی ها و کردها از نظر جمعیت دوم و سوم هستند. 

۲- نام های ایران و فارس هنوز در زمینه های فرهنگی با یکدیگر عوض می شوند اما ایران همیشه در زمینه های سیاسی استفاده می شود. فارسی یا پارسی زبان رسمی است ، گرچه تعداد زیادی گویش دیگر در مناطق مختلف وجود دارد. ترکی آذربایجانی دومین زبان پرطرفدار در ایران است. 

۳- میراث فرهنگی غنی ایران تا حدودی توسط ۲۱ مکان میراث جهانی یونسکو نشان داده شده است. این سومین عدد بزرگ بین کشورهای آسیاست. 

۴- حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد جمعیت ایران اسلام شیعه اثنی عشری هستند که دین رسمی است. حدودا هشت درصد مردم مسلمان سنی مذهب هستند. 

The Union of World Religions

اتحاد ادیان جهان- ۴۰ واقعیت در مورد ایران

۵- بیشترین جمعیت یهودیان خارج از اسرائیل در خاورمیانه در ایران زندگی می کنند. یهودیت ، مسیحیت ، مسلمانان سنی و آیین زرتشتی همه توسط دولت ایران رسماً به رسمیت شناخته شده و کرسی های اختصاصی مجلس را به خود اختصاص داده اند. با این حال ، آیین بهائی مورد آزار و اذیت و آزادی های مدنی قرار گرفته است. 

۶- قبل از اینکه شاه از قدرت برکنار شود ، فرهنگ ایرانی کاملاً غربی شده بود. اکنون از نظر مذهبی بسیار محافظه کار است. در زمان شاه ، ایرانیان عاشق فیلم های غربی ، به ویژه فیلم های آمریکایی بودند. اکنون آنها توسط روحانیت ممنوع شده اند که این سبک زندگی غربی را ستایش می کنند اما ایرانیان هنوز آنها را تماشا می کنند. ایجاد یک صنعت بزرگ بوتلینگ(تولید ، توزیع یا فروش غیرقانونی کالا ) که مجازات های شدیدی در صورت گرفتار شدن عامل آن دارد. تلویزیون های ماهواره ای به همین دلیل در کشور ممنوع است. 

۷- قوانین دینی فرم های لباس را نیز مشخص می کند. استفاده از شلوارک برای مردان غیرقانونی است. زنان در هنگام حضور در خانه نمی توانند لباس شنا بپوشند. تمام خانم ها ، بومی یا توریست، بالای ۹ سال باید هنگام حضور در جمع ، حجاب داشته باشند. 

Beautiful Iranian women

زنان زیبای ایرانی- ۴۰ واقعیت در مورد ایران

۸- طبق قانون اساسی این کشور ، زنان خانه دار و مادر هستند و اگر می خواهند خارج از آن کار کنند باید از سرپرست مرد خانواده خود اجازه بگیرند. زنان و مردان در اتوبوس های شهری و در مدارس از هم جدا می شوند و زنان ممکن است با مرد در ملاعام ظاهر نشوند مگر اینکه مرد یا یکی از اعضای خانواده یا همسر او باشد. زنان از آزادی هایی برخوردار هستند که در عربستان سعودی ندارند: آنها می توانند رانندگی کنند ، رأی دهند و به دانشگاه بروند. 

۹- دختران در ۱۳ سالگی و پسران در ۱۵ سالگی ازدواج می کنند. ایرانی ها ممکن است در ۱۵ سالگی رأی دهند. تعدد زوجات در ایران قانونی است البته تا چهار همسر است. وقتی دختری ازدواج کرد ، ممکن است دیگر به مدرسه یا دانشگاه نرود. 

۱۰- آموزش از مهد کودک تا دبیرستان تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش است. وزارت علوم و فناوری بر آموزش عالی نظارت دارد. نرخ باسوادی بزرگسالان ایران ۹۳ درصد است ، در حالی که در سال ۱۹۷۶ تقریباً ۳۷ درصد بود .

۱۱- فسنجان یک غذای لذیذ با گوشت و لوبیا و سس گردو است که روی آن پیاز سرخ شده سرو می شود. با برنج سرو می شود. 

fesenjan

فسنجان- غذای سنتی ایرانی

۱۲- غذاهای ایرانی از تأثیر همه فرهنگ ها و اقوام مختلف بهره مند می شوند. از گیاهان برای چاشنی، همراه با میوه هایی مانند درخت ، آلو ، آلو خشک ، انار ، زردآلو و کشمش استفاده می شود. خاویار ایرانی نیز معروف است. ایرانیان وعده های غذایی خود را روی کوسن های روی زمین می خورند. آنها هیچ میز و صندلی ندارند. 

۱۳- ایرانیان ماست ساده را به عنوان ناهار و شام به عنوان ماده غذایی اصلی در کشور می خورند. بسیاری آن را غذایی معجزه آسا می دانند و از آن به عنوان “شیر ایرانی” یاد می کنند. آنها از آن برای درمان زخم و تسکین آفتاب سوختگی استفاده می کنند. آنها همچنین یک نوشیدنی غیر الکلی محبوب از ماست درست کرده اند.

۱۴- شعر برای مردم ایران بسیار محبوب و خاص است. همه می توانند بخشی از یک شعر مورد علاقه را بخوانند. شاعران مشهور غربی تحت تأثیر شعر فارسی بودند ، از رالف والدو امرسون گرفته تا ولفگانگ فون گوته. 

۱۵- ایرانیان بیش از ۲۵۰۰ سال به فرشهای زیبای بافته شده معروف هستند. بافندگان غالباً یک اشتباه عمدی در بافت انجام می دهند تا اعتقاد خود را که “فقط خدا کامل است” نشان دهند. 

Iranian-Carpet

فرش ایرانی- ۴۰ واقعیت در مورد ایران

۱۶- فرهنگ ایرانی به باغهای زیبا شهرت دارد. کلمه “بهشت” از یک کلمه فارسی به معنی “باغ محصور” آمده است. 

۱۷- چوگان در ایران ایجاد شد و از اوایل قرن ۶ قبل از میلاد به عنوان آموزش سواره نظام بازی می شد. فوتبال محبوب ترین ورزش است و تیم ملی ایران به عنوان تیم شماره یک آسیا رتبه بندی می شود . کشتی آزاد به طور سنتی به عنوان ورزش ملی ایران شناخته می شود و ایرانیان مدال های المپیک زیادی را کسب کرده اند. 

۱۸- از آنجا که فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) حجاب را در سال ۲۰۰۷ ممنوع کرد ، تیم فوتبال زنان از ایران نمی توانست در یک بازی مقدماتی برای المپیک ۲۰۱۲ بازی کند. 

۱۹- اولین روز بهار یک روز جشن با اعیاد عظیم است. مادران برای نشان دادن فرزندان خود به ازای هر کودک یک تخم مرغ آب پز می خورند. آنها میز را با هفت مورد که در فارسی بومی آنها با حرف “s” شروع می شود ، چیدند. 

Nowruz - Haft Sin

نوروز- هفت سین

۲۰- از آنجا که روش مهمان نوازی یا مدنیت ایرانی T’aarof ، که از نظر هر چیزی که غربی ها به آن عادت کرده اند ، کاملاً متفاوت است ، می تواند منبعی برای شرایط ناخوشایند در یک محیط اجتماعی باشد ، مهم است که بازدیدکنندگان قبلاً در مورد آن اطلاعاتی کسب کنند. به عنوان مثال ، چون ایرانیان وانمود می کنند که نمی خواهند هزینه کالاهای خود را دریافت کنند، شما همیشه باید بر پرداخت در رستوران ها، تاکسی ها و مغازه ها اصرار کنید. 

۲۱- هنگامی که به آن عادت کردید ، متوجه خواهید شد که مردم ایران کاملاً صمیمی ، گرم و سخاوتمندانه نسبت به یک خطا هستند. 

۲۲- تقریبا ۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۰ سال دارند. 

۲۳- ازدواج کوتاه مدت در ایران موجود است. آنها صیغه نامیده می شوند و ممکن است از چند ساعت تا چند سال ادامه داشته باشند. آنها برای خدمت به دوستیابی و حل مشکل محافظت از زنان برای ازدواج در صورت انجام رابطه جنسی قبل از ازدواج به وجود آمده اند. در غیر این صورت از دست دادن باکرگی زن باعث بدنامی و عدم توانایی ازدواج او می شود.

Marriage in Iran

ازدواج در ایران- ۴۰ واقعیت در مورد ایران

۲۴- آموزش همیشه در فرهنگ فارسی مهم بوده و در ایران نیز از اهمیت برخوردار است. بسیاری از افراد دکترا دارند. حدود ۷۰ درصد دانشجویان علوم و مهندسی را زنان تشکیل می دهند. اعتقاد بر این است که سانسور موجود در اینترنت و عدم وجود سرگرمی، آموزش و پرورش را تنها راه گذراندن وقت می کند.

۲۵- دختران ایرانی از آرایش زیاد استفاده می کنند و همه به بینی توجه زیادی می کنند. در حقیقت ، عمل بینی کاملاً رایج است. 

۲۶- ایران میزبان بسیاری از گروههای مردم عشایر است، اگرچه هیچ کس دقیقاً نمی داند چه تعداد در کشور وجود دارد. آخرین سرشماری انجام شده از مردم عشایر ۳۰ سال پیش بود و در آن زمان تعداد آنها بیش از ۱ میلیون نفر بود. 

۲۷- نرخ بیکاری زنان تقریباً دو برابر مردان ایرانی است. 

۲۸- تحریم های سازمان ملل علیه ایران ، اگرچه اخیراً لغو شده است ، اما اقتصاد آن در دهه های اخیر به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است. 

United Nations

سازمان ملل- ۴۰ واقعیت در مورد ایران

۲۹- با وجود ممنوعیت رسمی الکل، الکل قاچاقی یا صنعتی وجود دارد. که سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار درآمد دارد. مشروبات الکلی به چنان مشکلی تبدیل شده است که در سال ۲۰۱۵ سیستم سیاسی ۱۵۰ مرکز درمانی را برای رسیدگی به مشکل رو به رشد افتتاح کرد.

۳۰- از نظر اقتصادی، بیکاری، تورم و کمبود مسکن باعث می شود تا افراد نتوانند ازدواج کنند. تا زمانی که بتوانند پول کافی برای تأمین هزینه های خود را بدست آورند. برای کمک و مبارزه با این روند، صندوق ۷۲۰ میلیون دلاری برای ارائه وام ازدواج ایجاد شده است تا به ازدواج زودتر افراد کمک کند. 

۳۱- رابطه جنسی همجنسگرایانه مجازات اعدام در ایران دارد. اما عملیات تغییر جنسیت قانونی است و غالباً از طریق دولت تأمین می شود. ایران پس از تایلند به عنوان پایتخت تغییر جنسیت در جهان در رتبه دوم قرار دارد.

۳۲- گربه ایرانی از ایران باستان وجود دارد و یکی از قدیمی ترین نژادهای جهان است. آنها از فلات های بلند آمده اند. جایی که خز بلند و کرکی آنها را از سرما محافظت می کرد. آنها در قرن هفدهم توسط بازرگانان ایتالیایی به اروپا آورده شدند و به سرعت به نماد وضعیت عجیب و غریب تبدیل شدند. 

Persian Cat

Persian Cat

۳۳- ایران با مشکل آلودگی هوا و آلودگی آب در شهرها و شهرستان های خود مواجه است. 

۳۴- یکی از قبایل مادها، در قرن ۶ قبل از میلاد، مغها بودند. که کشیش زرتشتی بودند. مشهورترین آنها سه کشیش بودند که در داستان تولد حضرت مسیح، به دیدار عیسی مسیح رفتند. مارکو پولو ادعا کرد که از قبور آنها در تهران امروز دیدن کرده است. 

۳۵- همچنین ملکه استر و دانیال نبی، که از داستانهای کتاب مقدس هستند، در ایران به خاک سپرده شده اند. 

۳۶- ایران تنها کشوری است که هم خط ساحلی اقیانوس هند و هم دریای خزر دارد. 

۳۷- به مدت ۳۰ سال فرودگاه مهرآباد ایران، ستاره داوود  موجود در سقف شرکت هواپیمایی هما را کشف نکرده بود. این ستاره توسط Goggle Earth مشاهده شد و حذف شد.

Star of David on Homa Airlines

ستاره داوود- هواپیمایی هما

۳۸- هشاشین در قرن یازدهم و دوازدهم، گروه نخبه ای از قاتلان بود که معتقد بودند کشتن اعضای برجسته دشمنانشان بهتر از جنگ در جایی است که هزاران نفر کشته شوند. آنها فقط اهداف خود را کشته و کاری با بی گناهان نداشتند. اصطلاح ” assassin” (قاتل) در انگلیسی به شخصی گفته می شود که فقط قتل های برجسته انجام داده است. 

۳۹- خزانه داری جواهرات ملی در تهران برخی از زیورآلات، گران ترین و منحصر به فردترین جواهرات جهان را در خود جای داده است. ارزیابی کاملی از ارزش کل مجموعه به دلیل نادر بودن بسیاری از سنگ های قیمتی هرگز انجام نشده است. 

Iranian National Jewelry Treasury

خزانه داری جواهرات ملی ایران- ۴۰ واقعیت در مورد ایران

۴۰- اگرچه اینترنت در ایران سانسور می شود، اما جوانان کشور به هر حال راهی برای وبلاگ نویسی پیدا کرده اند. بیش از ۷۰۰۰۰۰ وبلاگ فارسی وجود دارد که بیشتر آنها در ایران مستقر هستند و همین امر زبان فارسی را به دومین زبان محبوب در جهان بین وبلاگ ها تبدیل می کند. 

منبع: سایت فکت

در ادامه بخوانید:

جزیره کیش یا هاوایی ایران