۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

43 واقعیت در مورد اسرائیل

۴۳ واقعیت مهم در مورد اسرائیل

اسرائیل، به طور رسمی دولت اسرائیل، کشوری در آسیای غربی است. این منطقه 20770 کیلومتر مربع مساحت دارد. شهر اورشلیم پایتخت و بزرگترین شهر آن است.  زبان رسمی اسرائیل عبری است. این کشور با چهار کشور سوریه ، لبنان ، اردن و مصر مرز مشترک دارد. دریای مدیترانه مرز غربی اسرائیل است. به شهروندان یا ساکنان دائمی دولت اسرائیل اسرائیلی گفته می شود. اسرائیل در قاره آسیا واقع شده است.

اسرائیل کشوری کوچک اما متنوع در خاورمیانه است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران از جمله آب و هوای معتدل دارد. بسیاری از سواحل و مکانهای باستانی، تاریخی و کتاب مقدس مورد علاقه گردشگران است.

۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۱- اقتصاد ۱۰۰ میلیارد دلاری اسرائیل بزرگتر از همه همسایگان سرسخت آن است. این کشور بالاترین استاندارد زندگی در خاورمیانه را داراست. همچنین بالاترین سرانه مالکیت رایانه های خانگی را دارد.

۲- اسرائیل بالاترین تمرکز شرکتهای با تکنولوژی پیشرفته و استارتاپی (بیش از ۳۰۰۰) را در جهان، خارج از ایالات متحده دارد. این بالاترین میزان کارآفرینی در جهان برای زنان و افراد بالای ۵۵ سال و به طور کلی سومین میزان کارآفرینی است.

۳- اسرائیل در اختراع فن آوری های جدید رهبر جهانی است. برخی از فناوری های تولید شده عبارتند از: تلفن همراه، فناوری نامه صوتی، اولین نرم افزار ضد ویروس، فناوری تراشه Pentium MMX و بیشتر سیستم عامل ها.

۴- از کل نیروی کار اسرائیل، ۲۴ درصد دارای مدرک دانشگاهی و ۱۲ درصد دارای مدرک پیشرفته هستند.

۵- بزرگترین مرکز عمده فروشی الماس جهان، اسرائیل است و بیشتر الماس های تراش خورده و پرداخت شده در جهان از این کشور است. این کشور همچنین اولین کشوری بود که روند کیمبرلی را در پیش گرفت. که یک استاندارد بین المللی جدید است که الماس را “بدون تعارض” تأیید می کند.

43 واقعیت در مورد اسرائیل

الماس تراش خورده- ۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۶- اسرائیل ، متناسب با جمعیت، بزرگترین کشور جذب کننده مهاجران در جهان است. با حضور بیش از ۱۰۰ کشور از پنج قاره، فرهنگ اسرائیل بسیار متنوع است.

۷- زبانهای رسمی اسرائیل عبری و عربی است. زبان عبری مرده و برای قرن ها کنار گذاشته شده بود، تا زمانی که اسرائیلی ها آن را احیا کرد.

۸- اسرائیل تنها کشوری در جهان است که برای زنان خدمت سربازی، اجباری و ضروری است.

۹- بیش از 90 درصد زمین های کشور، متعلق به دولت اسرائیل است و توسط اداره سرزمین اسرائیل (ILA) اداره می شود که حقوق اجاره بلند مدت برای آن صادر می کند.

۱۰- همه شهروندان اسرائیلی، یهودی و عرب، از حقوق سیاسی کامل برخوردار هستند. زنان نیز از حقوق کامل برخوردار هستند و این مساله در هیچ جای دیگر خاورمیانه وجود ندارد.

۱۱- پیاده روی و اردو زدن بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ این کشور است. گروه های مدارس و جوانان اسرائیلی سالانه در سراسر اسرائیل به کوهپیمایی می روند و فرزندان خود را با عشق به پیاده روی و ورزش در فضای باز پرورش می دهند.

۱۲- با اینکه همه در اسرائیل kosher (تهیه شدن غذا برطبق شریعت یهود) را رعایت نمی کنند، رعایت این موضوع روی منو رستوران ها تأثیر می گذارد. در اسرائیل ۴۰ رستوران فست فود مک دونالد کوشر وجود دارد. بامبا، میان وعده ای با طعم کره بادام زمینی، منحصراً در اسرائیل درست می شود و بسیاری آن را غذای ملی می دانند.

۱۳- سرانه فرهنگی اسرائیل بیش از هر کشور دیگر است: تعداد کتاب چاپ شده، موزه و ارکسترهای این کشور بیشتر از هر کشور فرهنگی دیگری است. آزادترین و مستقل ترین مطبوعات عربی در خاورمیانه، در کشور اسرائیل است.

43 واقعیت در مورد اسرائیل

کتاب- ۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۱۴- اسرائیل فاضلاب را بازیافت می کند و ۵۰ درصد آب آبیاری آن از این طریق است. بیش از ۸۵ درصد زباله های جامد اسرائیل از نظر زیست محیطی نیز تصفیه می شوند و این باعث می شود اسرائیل به یکی از پاک ترین محیط های زیست طبیعی روی زمین تبدیل شود.

۱۵- رقص محلی در اسرائیل بسیار محبوب است. به ویژه رقص محلی- سنتی به نام هورا. شرکت های رقص مدرن اسرائیلی در دنیای رقص بین المللی بسیار تحسین می شوند. این رقص محلی نیز برای گروه های رقص تفریحی و نمایشی استفاده می شود.

۱۶- اسرائیلی ها، بزرگترین مصرف کننده میوه و سبزیجات در جهان هستند.

۱۷- روی اسکناس های اسرائیلی علامت گذاری بریل وجود دارد تا نابینایان بتوانند آن را بخوانند.

۱۸- دانشمندان اسرائیلی حکم کرده اند که گوشت و شیر زرافه کوشر هستند.

۱۹- اسرائیل برای مقابله با Anorexia (بی اشتهایی عصبی به علت ترس شدید از افزایش وزن) اولین کشوری است که استفاده از مدل های کم وزن را در فشن شو یا catwalks را ممنوع کرده است.

43 واقعیت در مورد اسرائیل
GINDI TEL AVIV FASHION WEEK

catwalks – واقعیتهای کشور اسرائیل

۲۰- طبق جدیدترین آمار، محبوب ترین نام نوزاد در اسرائیل Noam ، برای دختران و همچنین پسران است. نوام به معنای “خوشایند” است.

۲۱- اسرائیل در واقع قرن بیست و یکم را با تعداد بیشتری درخت آغاز کرد. این تنها یکی از دو کشور جهان بود که این کار را کرد.

۲۲- یک شرکت در اسرائیل، اولین ماده دافع عروس دریایی در جهان را تولید کرده است.

۲۳- حریم هوایی بالای اسرائیل بزرگراه پرندگان است. حداقل ۵۰۰ میلیون پرنده در ۲۰۰ گونه مختلف هر بهار و پاییز آنجا پرواز می کنند و به آسیا، آفریقا و اروپا می روند.

۲۴- در سال ۱۹۵۲ ، دانشمند معروف آلبرت انیشتین به عنوان رئیس جمهور اسرائیل پیشنهاد شد. او مودبانه موقعیت را رد کرد.

۲۵- سالانه تقریباً 1000 نامه به اورشلیم-اسرائیل می رسد که خدا را خطاب قرار می دهد.

۲۶- اسرائیل است تنها کشوری در جهان است که به همین نام، در همان زمین واقع شده و به همان زبان صحبت می کند. این کار۳۰۰۰  سال پیش انجام شد. بسیاری از یهودیان پس از تخریب معبد پادشاه سلیمان در اورشلیم در سال ۷۰ م توسط رومیان مجبور به مهاجرت شدند اما همه مردم کشور را ترک نکردند.

۲۷- جوامع یهودیان در قرن نهم در تایبریوس و اورشلیم تأسیس شدند. پنج جامعه دیگر در قرن یازدهم رشد کردند. در طول جنگهای صلیبی، قرن ۱۲، بسیاری از یهودیان جان خود را از دست دادند، اما جوامع در سه قرن بعدی دوباره شورش کردند و جوامع جدیدی تأسیس کردند . از ابتدای تأسیس تاکنون، مردم یهود بیش از ۳۷۰۰ سال با کشورشان ارتباط داشته اند.

43 واقعیت در مورد اسرائیل

یهودیان – ۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۲۸- از سال ۱۸۷۰ ،بعد از ۷۸ سال تلاش برای ملت سازی، اجتماع یهودیان با تأسیس مجدد دولت یهودی-اسرائیل به اوج خود رسید. در سال ۱۹۱۷ دولت انگلیس با تایید Balfour Declaration، که در اتحادیه ملل در سال ۱۹۲۲ گنجانده شده است، از ایجاد یک کشور دائمی یهودی در فلسطین پشتیبانی کرد. تلاش ها در جنگ جهانی دوم، زمانی که بیش از شش میلیون یهودی در این کشور کشته شدند، قطع شد.(هولوکاست)

۲۹- به دنبال قطعنامه پارتیشن سازمان ملل در سال ۱۹۴۷ که طرحی برای تجزیه فلسطین را تصویب می کند، حدود ۶۰۰۰۰۰ عرب بین ۱۹۴۷ و ۱۹۴۹ آواره می شوند . کشور مستقل اسرائیل در ۱۴ مه ۱۹۴۸ اعلام شد. دیوید بن گوریون نخست وزیر است .

۳۰- نیروهای نظامی از مصر، اردن، لبنان، سوریه و عراق بلافاصله به اسرائیل حمله می کنند و این اولین جنگ از سری جنگهای اعراب و اسرائیل است. توافقنامه آتش بس در سال ۱۹۴۹ منعقد شد. کرانه باختری در اسرائیل تقسیم شد تا بخشی از اردن شود در حالی که نوار غزه به مصر تحویل داده شد. این توافق نامه موقت است و مقدمه ای برای معاهدات صلح دائمی است زیرا اسرائیل در همان سال در سازمان ملل متحد پذیرفته شد .

۳۱- دولت اسرائیل در سال ۱۹۵۰ قانون بازگشت را تصویب می کند که “هر یهودی حق دارد به عنوان یک مهاجر به این کشور بیاید …” آنها اورشلیم را به عنوان پایتخت خود اعلام می کنند.

۳۲- جنگ شش روزه در ۱۹۶۷ مبارزه بین اسرائیل و مصر، سوریه و اردن. پس از آن مساحت اسرائیل دو برابر شد و کرانه باختری، نوار غزه، بلندی های جولان و شبه جزیره سینا هم به این کشور اضافه شد. در سال ۱۹۷۳ مصر و سوریه حملات هوایی علیه اسرائیلی ها را در روز مقدس یوم کیپور آغاز کردند. این درگیری ها طی دو هفته با قطعنامه سازمان ملل به پایان می رسد.

۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۳۳- در سال ۱۹۷۷ رئیس جمهور مصر انور سادات با نخست وزیر اسرائیل مناخم بگین در بیت المقدس برای گفتگوهای صلح دیدار می کند. آنها در سال ۱۹۷۸ با رئیس جمهور جیمی کارتر در کمپ دیوید ادامه دادند و چارچوبی برای صلح در خاورمیانه ایجاد شد. سادات و بگین در آن سال جایزه صلح نوبل را به اشتراک می گذارند . تا مارس ۱۹۷۹ پیمان صلح مصر و اسرائیل امضا شد و اسرائیل موافقت کرد که از سینا خارج شود. مصر موافقت می کند که کشتی های اسرائیلی اجازه عبوراز کانال سوئز را داشته و روابط دیپلماتیک با آنها برقرار کند. مصر از اتحادیه عرب بیرون رانده شده و سادات ترور شد.

۳۴- در سال ۲۰۰۳ رهبران فلسطین و اسرائیل با طرح کلی نقشه راه صلح رئیس جمهور جورج دبلیو بوش موافقت می کنند اما جنگ تاکنون ادامه دارد.

۳۵- یهودیان یک گروه قومی-مذهبی هستند که از عبری ها یا بنی اسرائیل نشأت گرفته اند. ملیت، دین و قومیت مردم یهود به شدت با هم ارتباط دارند.

۳۶- اسرائیل تنها کشور یهودی در جهان است. قوم یهود بیش از ۳۰۰۰ سال است که در آنجا حضور ناگسستنی دارند. اماکن تاریخی و باستانی آن گواهی بر زندگی یهودیان در طول قرن ها است. حتی قرآن از یهودیان به عنوان “بنی اسرائیل” یاد می کند. سرزمین اسرائیل به عنوان سرزمین موعود، که خدا به آنها داده، در یهودیت بسیار مهم است.

۳۷- از لحاظ تاریخی از زمان ابراهیم، داشتن یک پدر یهودی فرزند را یهودی می کرد. در طول ۱۹۰۰ سال بعد داشتن یک مادر یهودی فرزند را یهودی کرد.

43 واقعیت در مورد اسرائیل

یک خانواده یهودی

۳۸- امروزه حدود چهارده میلیون و پانصد هزار یهودی در جهان زندگی می کنند.

۳۹- یهودیت، دین، ​​فرهنگ، فلسفه و شیوه زندگی مردم یهود است. یهودیت که یک دین توحیدی باستانی است، دهمین دین بزرگ در جهان است.

۴۰- در یهودیت، دین و زندگی یکی است. نمی توان آنها را از هم جدا کرد. جشن ها و تعطیلاتی در طول سال وجود دارد. مانند عید فصح، روش هاشانا و یوم کیپور. یهودیت و یهودیان از تقویم قمری استفاده می کنند. در اسرائیل در یوم کیپور تمام فروشگاه ها بسته است و هیچ ترافیکی وجود ندارد زیرا همه برای جشن گرفتن در خانه می مانند. هنگامی که یک پسر یهودی ۱۳ ساله می شود یا یک دختر یهودی ۱۲ ساله می شود، آنها Bar Mitzvah یا Bat Mitzvah خود را جشن می گیرند، که این یک آداب به بلوغ رسیدن است. از دیگر تعطیلات می توان به سبت، جشنواره غرفه ها، هانوکا و پوریم اشاره کرد.

۴۱- یهودیت با گذشت زمان فرقه ها و عبارات مختلف ایمانی را توسعه داده است. اینها شامل یهودیت محافظه کار، ارتدوکس، حسیدیک و اصلاح شده است. ستاره داوود نماد مذهبی یهودیت است. جمجمه ای بدون لبه که در تمپل (و در همه حال توسط برخی از مردان) استفاده می شود کیپا است و یک شال نماز را تالیت می نامند.

۴۲- رژیم غذایی حلال با توجه به قوانین رژیم غذایی در تورات است. کوشر به معنای، مناسب برای استفاده است که به غذا مربوط می شود. این بدان معنی است که نه تنها طبق کد کتاب مقدس تجویز می شود بلکه با احترام به تمام زندگی و ارتباط بین آنچه می خوریم و نحوه عمل در جهان است.

43 واقعیت در مورد اسرائیل

حلال- ۴۳ واقعیت در مورد اسرائیل

۴۳-غذاهای مختلف با تعطیلات و جشن های مختلف یهودیت همراه است. برای شام عید فصح، یهودیان هنوز نان تخت ترد به نام ماتزا می خورند. نان تهیه شده برای شام سبت را چله می نامند.

منبع: سایت فکت

در ادامه بخوانید:

۱۷ واقعیت در مورد کانادا

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.